Інші можливості при побудові СКД. Аварійні виходи, світлові та звукові сповіщувачі.

В попередніх статтях ми розглянули Системи Контролю Доступу (СКД) в розрізі їх можливостей керування доступом до вхідних дверей. Проте, низка приміщень, як то: виробничі підприємства, лікарні, офіси, склади, супермаркети, торгівельно-розважальні центри (ТРЦ), спортивні та фітнес заклади, готелі, багатоквартирні будинки та, навіть, приватні котеджі обладнуються Евакуаційними та Аварійними (запасними) виходами.

Задля подальшого, правильного сприйняття матеріалу, розберемося, в чому полягає призначення та відмінність між Евакуаційним та Аварійним (запасним) виходами.

Евакуаційний вихід – вихід, який призначений для екстреного, дуже швидкого залишення будівлі у  разі надзвичайних ситуацій великою кількістю людей, які, як правило, незнайомі або частково знайомі з розташуванням виходів та їх технічним обладнанням.
Їх облаштування та експлуатація обумовлюється вітчизняним стандартом ДСТУ EN1125:2014, що базується на європейському стандарті EN1125.

Аварійний (запасний) вихід – вихід, який призначений для швидкого залишення будівлі у разі  виникнення надзвичайних ситуацій людьми, які знайомі з розташуванням виходів та їх технічним обладнанням (як правило, це співробітники, які працюють або постійно знаходяться у визначеній будівлі).
Їх облаштування та експлуатація обумовлюється вітчизняним стандартом ДСТУ EN179:2014, що базується на європейському стандарті CE-EN179.

Отже, у відповідності з цим, для облаштування тих, або інших виходів, застосовуються різні механічні та електромеханічні пристрої замикання та виконавчі і сигнальні елементи СКД.

Якщо розглядати Евакуаційні виходи, то механічна частина замикання (у звичному для кінцевого споживача вигляді) складається з натискної штанги, розташованої вздовж поперечної частини полотна дверей і яка керує механічним замком.

Механічний замок також має можливість бути заблокованим за допомогою механічного циліндра. При застосуванні ж циліндрів, які підтримуються сервісом, двері евакуаційних виходів можуть бути включені до загальної системи механічного розмежування доступу Майстер – Ключ, яка існує на даному об’єкті.
При виникненні надзвичайної ситуації, персонал і відвідувачі, які є в приміщенні, мають змогу, натиснувши на штангу механічного замка дверей еваковиходу, покинути дане приміщення.
На всіх інших дверях, що встановлені на об’єкті і знаходяться на шляхах евакуації, або які ведуть назовні, застосовують нормально відкриті замки. Зазвичай це електромагніти. Оскільки вони інтегруються в систему тривожної пожежної сигналізації, в разі виникнення надзвичайної ситуації (пожежі), електроживлення на них припиняє подаватись і електромагніти переходять у свій нормальний стан, тобто залишаються відкритими.
Таким чином, можна сказати, що замки (електромагніти), в даному випадку, керуються датчиками безпеки. Якщо мова йде про пожежну сигналізацію, то це можуть бути датчики диму, які розривають ланцюг електроживлення, де відбувається пожежа, знеструмлюючи, при цьому і електромагніти, які утримують двері в зачиненому стані.

Натомість, в разі дверей запасних (аварійних) виходів, то тут передбачається, що ними, здебільше, буде користуватись персонал, який пройшов попередній інструктаж і знайомий з розташуванням дверей і принципом дії систем замикання.
Якщо вести мову про механічне замикання, то в цьому випадку двері обладнуються замикаючими пристроями з пластинами-важелями, що натискаються і здатні розблокувати замок із внутрішньої сторони і забезпечити вихід, в разі потреби. Як і в передньому випадку, замки мають функцію додаткового блокування за допомогою механічного циліндра. При застосуванні циліндрів, які підтримуються сервісом, двері запасних виходів можуть бути включені до загальної системи механічного розмежування доступу Майстер – Ключ, яка існує на об’єкті.

В разі, якщо двері запасних (аварійних) виходів обладнані електромеханічними замками, то в цьому випадку, з внутрішнього боку, вони обладнуються спеціальними кнопками виходу. Такі кнопки, зазвичай прикриті скляною кришкою, яка може бути опломбована, або скло потрібно розбити, щоби дістатись кнопки. В будь-якому випадку дії того, хто виходить через двері запасних виходів, будуть помітні.

В якості електромеханічних замикаючих пристроїв на дверях запасних (аварійних) виходів зазвичай застосовуються: елктромагніти (в комбінації з механічною системою розблокування), електрозащіпки, електроригелі та електрозамки.

Треба зазначити ще один момент, а саме, що відкривання дверей запасних аварійних виходів повинно супроводжуватись подачею сигналу (звукового, світлового). Це необхідно, щоби відповідальні особи розуміли, що одна з дверей периметру залишається відчиненою.
Для таких цілей іноді застосовують спеціальні замки, які мають вбудований зумер. Вони, здебільше, застосовуються в приватному секторі, або на дверях невеличких крамниць.

На більш крупних об’єктах для сповіщення про стан дверей, на них, зазвичай, встановлюються, так звані, магнітоконтакти.

Але й низка моделей електромагнітів та електрозамків також мають функцію контролю стану дверей.
Для потреб же подачі світлових і звукових сигналів існують спеціальні світлозвукові сповіщувачі.

Дані магнітоконтакти і сповіщувачі можуть як працювати автономно на кожній з дверей, так і бути інтегровані в загальну систему охоронно-пожежної сигналізації об’єкту. В цьому випадку, централь покаже, на якій саме ділянці відбулось розблокування периметру.

Додатково, для організації швидкої та безпечної евакуації, на об’єктах застосовують вказівники виходів, що підсвічуються, аби їх можна було побачити за умови поганої видимості.

Не варто також забувати про застосування Блоків Безперебійного живлення. Особливо це важливо, на дверях запасних (аварійних) виходів, а також для забезпечення чергувального освітлення на випадок надзвичайних ситуацій.

Окремо треба розповісти ще про один вид дверей, а саме про двері, які при виникненні пожежі запобігають її розповсюдженню та її розвитку шляхом обмеження потраплянню повітря в епіцентр горіння.
Такі двері є вогнестійкими і обладнані дотягувачами, які сертифіковані на вогнестійкість. В звичайному, буденному, стані такі двері є відчиненими і утримуються у відчиненому стані за допомогою спеціальних магнітних фіксаторів дверей.

Принцип дії таких фіксаторів, як і у звичайних дверних електромагнітних замків, тільки «навпаки».
Так, звичайні електромагнітні замки утримують двері у зачиненому стані і при розблокуванні, надають можливість відчинити їх, а зачинення відбувається за допомогою дотягувача.

Функціонування магнітних фіксаторів відбувається в зворотному напрямку. Вони утримують двері у відчиненому стані, а при розблокуванні електромагнітів (при спрацьовуванні датчиків пожежної сигналізації, або перемикачем), вони відпускають двері і, за допомогою дотягувачів, двері переходять у зачинене положення і стають певною перешкодою для розповсюдження пожежі.
При цьому, завдяки дотягувачам, люди завжди можуть скористатися ними для виходу.
Зрозуміло, що на таких дверях існують особливі вимоги до дверних дотягувачів. Вони мають бути високої якості. Адже процес експлуатації даних дверей передбачає, що пружини дотягувачів тривалий час будуть знаходитись у взведеному стані.
Тобто, якщо застосовувати неякісні дотягувачі, то двері, після розблокування магнітних фіксаторів, можуть просто не зачинитись, або зачинитись не повністю. Тоді вкладення в систему безпеки виявляться марними.
І, зрозуміло, що двері подібного типу повинні час від часу проходити внутрішню перевірку.

Існує ще один вид пристроїв, на яких варто зупинитись, адже вони призначені для відкриття електромагнітів і електромеханічних замків з внутрішньої сторони.
Це кнопки виходу. Вони існують різного виду та конструкції і здатні керувати як нормально закритими, так і нормально відкритими замками. Деякі моделі мають підсвітку, щоби їх можна було розпізнати в умовах обмеженої видимості.

Магазини з монтажем мережі «ЛоксМайстер» реалізують тільки сертифіковану продукцію, яка підходить для використання, як на евакуаційних виходах, так і на запасних (аварійних) виходах.
Також вся продукція, яка використовується на дверях протипожежного призначення має відповідні європейські сертифікати.

Звертаючись до найближчого до вас магазину з монтажем мережі «ЛоксМайстер», ви отримаєте не тільки кваліфіковану консультацію, а й придбати якісну, сертифіковану продукцію від найкращих світових виробників галузі безпечного замикання. А наші майстри-інсталятори здійснюватимуть гарантійне та після гарантійне обслуговування встановлених ними систем.
Чекаємо на вас в магазинах з монтажем «ЛоксМайстер». Щиро раді будемо допомогти вам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *